sobota, júna 18, 2016

Nepriama pointácia prostredníctvom systému EQMOD - ASCOM


Veľa amatérskych astronómov v súčasnosti používa na ovládanie ďalekohľadu systém EQMOD - ASCOM.Tento umožňuje pracovať s ďalekohľadom prostredníctvom počítača a nastavovať parametre ovládania ďalekohľadu cez rôzne počítačové planetáriá.K tomu potrebujeme vcelku jednoduché technické vybavenie  - prepojiť ďalekohľad a montáž zariadením EQDIRECT.To používa rôzne modifikácie - RS232 a  USB  káble alebo prepojenie ďalekohľadu bezkabelovým bluetooth modulom.Ja používam bluetooh modul a používam o jeden kabel menej.
EQMOD ASCOM v sebe zahŕňa GO-TO systém, alighment, synchronizáciu,podpora GPS,pulse guiding, implementáciu periodickej chyby do ovládania otáčok motorov montáže, podpora diaľkového ovládania prostredníctvom gamepadu, nezávislé nastavenie autoguidingu v reaktascencii a deklinácii a veľa ďalších funkcií.Mňa však teraz  zaujíma najviac tzv. custom tracking rates - alebo nastavenie otáčok motorov v reaktascenzii a deklinácii podľa rýchlosti vlastného pohybu pozorovaného objektu.Od verzie systému 1.27 c je celý systém nastavenia jednoduchší ako u starších modifikácií softwearu.

Začneme tým, že v adresári C:\Program files\EQMOD nájdeme súbor CustomTrack, po jeho otvorení v nejakom textovom editore v ňom nájdeme hneď na začiatku dva návody ako postupovať pri nastavení Track Rate Custom.Ja používam pri editácii údajov stránku http://www.minorplanetcenter.net/iau/MPEph/MPEph.html
Po jej otvorení zadávam názov pozorovaného objektu - zvolil som kométu C/2015 WZ, má väčší vlastný pohyb a nachádza sa vysoko nad obzorom s dobrými pozorovacími podmienkami.
Okienko Efemeris start date nechávam prázdne, pri jeho nevyplnení ponechá systém aktuálny dátum.
Number of dates to output  - zadám napr.100
Efemeris interval zadám podľa rýchlosti vlastného pohybu, čím rýchlejší, tým kratší interval ,dajme 15
Efemeris units - zadáme minúty
Observatory code - zadávam 056 t.j. označenie observatória Skalnaté pleso - presnosť výpočtu by mala stačiť pre väčšinu objektov, ak nie pod údajom pre označenie observatória je možnosť nastavenia presnej zemepisnej šírky, dĺžky a nadmorskej výšky pozorovacieho stanoviska.
Display R.A./Decl positions in - zadáme druhú možnosť v poradí .. full sexagesimal
Separate R.A.and Decl. coordinate motion, tak znie ďalšie zadanie
Display motions as ´´/sec - zvolíme túto možnosť.
Ďalej môžeme zaškrtnúť možnosť Supress outpup if sun above local horizont a Supress output if object below local horizont - tieto možnosti eliminujú polohy objektu, kedy je Slnko nad horizontom a objekt pod horizontom
Output data for photometric reductions  - tieto možnosti necháme bez zmien


Dáme spočítať efemeridu.


Z nej si vyznačíme iba dátovú časť bez hlavičky tabuľky a dáme kopírovať.
V textovom editore si otvoríme súbor Custom track a pod riadok:
#Insert ephemeris data below here-----------------------------------------------------
vložíme skopírované dáta.


Po skopírovaní si súbor uložíme pod menom sledovaného objektu.Po spustení ASCOM-u vypadá celý systém ako na obrázku hore.Urobíme zarovnanie a nájdeme si hľadaný objekt - C/2015 WZ.Zatiaľ je track rate nastavené na Sidereal.Napravo nad kolónkou Gamepad configuration nájdeme funkciu, ktorú potrebujeme Custom track file.V nej otvoríme súbor, ktorý sme si vytvorili v predchádzajúcich krokoch - 2015 WZ.txt.Nasledovne stlačíme v možnostiach vľavo dole Track rate tlačidlo custom rate, systém začne pracovať zo súborom 2015 WZ a rýchlosť montáže sa upravý podľa zadaní z textového súboru.


Track rate už ukazuje 2015 WZ a montáž by sa mala pohybovať za vybraným objektom.Výsledný pohyb vypadá asi takto.


Vybral som na ukážku gif s animáciou objektu C/2016 BA14 z 23.04.2016 20h21m  57x40s , na bodovom, jasnom  a rýchlo sa pohybujúcom objekte je zmena polohy oveľa viac viditeľná.

Animácia pohybu kométy C/2015 WZ v noci 18.06.2016  00h19m 7 x 120s. nepriama pointácia na kométu NWT 150/750 red.0.5.Je to pohybujúci sa hmlistý obláčik napravo od stredu

Fotografia zhotovená zo snímok použitých na animáciu.A na záver niekoľko tech.poznámok.
Na zapojenie CCD kamier veľmi  doporučujem použiť kvalitné USB kabely a usb hub s vlastným napájaním, odpadne vám veľa problémov s kvalitou obrazu.
Na ovládanie montáže na diaľku môžete vyzkúšať miesto klasického veľkého gamepadu menší s menším počtom ovládacích prvkov ale na prácu z montážou postačí krížový volič na pohyb v RA a Dec, a pár tlačidiel na zadanie rýchlosti posunu a hlavnej rýchlosti.
Ovládanie montáže prostredníctvom EQMOD-u sa mi zdá presnejšie ako ovládanie z rúčky, ktorú mám doma.Hlavne pri  fotografovaní bez pointácie.Je faktom, že tá moja je ešte starší typ Ver. 02.05 bez možnosti aktualizácie softwearu.


Program SIPS, ktorý používam na ovládanie ccd kamery G0-0300 spoluracuje s EQMOD-om a umožňuje zápis polohy a názvu objektu do hlavičky fitsu, čo veľmi uľahčuje  spracovanie obrazu v programe Astrometrica pri astrometrii komét a asteoridov.Porovnanie - klasický gamepad a minigamepad pre hranie hier na mobile s Androidom, funguje aj s Win7.Klasický potrebuje na napájanie 2ks.AA batérií, malý biely má batériu pevne vstavanú, vydrží min 8 hod. a nabíja sa cez priložený usb kabel.
.

Žiadne komentáre: