Translate

sobota, júna 18, 2016

Nepriama pointácia prostredníctvom systému EQMOD - ASCOM


Veľa amatérskych astronómov v súčasnosti používa na ovládanie ďalekohľadu systém EQMOD - ASCOM.Tento umožňuje pracovať s ďalekohľadom prostredníctvom počítača a nastavovať parametre ovládania ďalekohľadu cez rôzne počítačové planetáriá.K tomu potrebujeme vcelku jednoduché technické vybavenie  - prepojiť ďalekohľad a montáž zariadením EQDIRECT.To používa rôzne modifikácie - RS232 a  USB  káble alebo prepojenie ďalekohľadu bezkabelovým bluetooth modulom.Ja používam bluetooh modul a používam o jeden kabel menej.
EQMOD ASCOM v sebe zahŕňa GO-TO systém, alighment, synchronizáciu,podpora GPS,pulse guiding, implementáciu periodickej chyby do ovládania otáčok motorov montáže, podpora diaľkového ovládania prostredníctvom gamepadu, nezávislé nastavenie autoguidingu v reaktascencii a deklinácii a veľa ďalších funkcií.Mňa však teraz  zaujíma najviac tzv. custom tracking rates - alebo nastavenie otáčok motorov v reaktascenzii a deklinácii podľa rýchlosti vlastného pohybu pozorovaného objektu.Od verzie systému 1.27 c je celý systém nastavenia jednoduchší ako u starších modifikácií softwearu.





Začneme tým, že v adresári C:\Program files\EQMOD nájdeme súbor CustomTrack, po jeho otvorení v nejakom textovom editore v ňom nájdeme hneď na začiatku dva návody ako postupovať pri nastavení Track Rate Custom.Ja používam pri editácii údajov stránku http://www.minorplanetcenter.net/iau/MPEph/MPEph.html
Po jej otvorení zadávam názov pozorovaného objektu - zvolil som kométu C/2015 WZ, má väčší vlastný pohyb a nachádza sa vysoko nad obzorom s dobrými pozorovacími podmienkami.




Okienko Efemeris start date nechávam prázdne, pri jeho nevyplnení ponechá systém aktuálny dátum.
Number of dates to output  - zadám napr.100
Efemeris interval zadám podľa rýchlosti vlastného pohybu, čím rýchlejší, tým kratší interval ,dajme 15
Efemeris units - zadáme minúty
Observatory code - zadávam 056 t.j. označenie observatória Skalnaté pleso - presnosť výpočtu by mala stačiť pre väčšinu objektov, ak nie pod údajom pre označenie observatória je možnosť nastavenia presnej zemepisnej šírky, dĺžky a nadmorskej výšky pozorovacieho stanoviska.
Display R.A./Decl positions in - zadáme druhú možnosť v poradí .. full sexagesimal
Separate R.A.and Decl. coordinate motion, tak znie ďalšie zadanie
Display motions as ´´/sec - zvolíme túto možnosť.
Ďalej môžeme zaškrtnúť možnosť Supress outpup if sun above local horizont a Supress output if object below local horizont - tieto možnosti eliminujú polohy objektu, kedy je Slnko nad horizontom a objekt pod horizontom
Output data for photometric reductions  - tieto možnosti necháme bez zmien






Dáme spočítať efemeridu.


Z nej si vyznačíme iba dátovú časť bez hlavičky tabuľky a dáme kopírovať.




V textovom editore si otvoríme súbor Custom track a pod riadok:
#Insert ephemeris data below here-----------------------------------------------------
vložíme skopírované dáta.


Po skopírovaní si súbor uložíme pod menom sledovaného objektu.



Po spustení ASCOM-u vypadá celý systém ako na obrázku hore.Urobíme zarovnanie a nájdeme si hľadaný objekt - C/2015 WZ.Zatiaľ je track rate nastavené na Sidereal.Napravo nad kolónkou Gamepad configuration nájdeme funkciu, ktorú potrebujeme Custom track file.V nej otvoríme súbor, ktorý sme si vytvorili v predchádzajúcich krokoch - 2015 WZ.txt.Nasledovne stlačíme v možnostiach vľavo dole Track rate tlačidlo custom rate, systém začne pracovať zo súborom 2015 WZ a rýchlosť montáže sa upravý podľa zadaní z textového súboru.


Track rate už ukazuje 2015 WZ a montáž by sa mala pohybovať za vybraným objektom.Výsledný pohyb vypadá asi takto.


Vybral som na ukážku gif s animáciou objektu C/2016 BA14 z 23.04.2016 20h21m  57x40s , na bodovom, jasnom  a rýchlo sa pohybujúcom objekte je zmena polohy oveľa viac viditeľná.





Animácia pohybu kométy C/2015 WZ v noci 18.06.2016  00h19m 7 x 120s. nepriama pointácia na kométu NWT 150/750 red.0.5.Je to pohybujúci sa hmlistý obláčik napravo od stredu





Fotografia zhotovená zo snímok použitých na animáciu.



A na záver niekoľko tech.poznámok.
Na zapojenie CCD kamier veľmi  doporučujem použiť kvalitné USB kabely a usb hub s vlastným napájaním, odpadne vám veľa problémov s kvalitou obrazu.
Na ovládanie montáže na diaľku môžete vyzkúšať miesto klasického veľkého gamepadu menší s menším počtom ovládacích prvkov ale na prácu z montážou postačí krížový volič na pohyb v RA a Dec, a pár tlačidiel na zadanie rýchlosti posunu a hlavnej rýchlosti.
Ovládanie montáže prostredníctvom EQMOD-u sa mi zdá presnejšie ako ovládanie z rúčky, ktorú mám doma.Hlavne pri  fotografovaní bez pointácie.Je faktom, že tá moja je ešte starší typ Ver. 02.05 bez možnosti aktualizácie softwearu.






Program SIPS, ktorý používam na ovládanie ccd kamery G0-0300 spoluracuje s EQMOD-om a umožňuje zápis polohy a názvu objektu do hlavičky fitsu, čo veľmi uľahčuje  spracovanie obrazu v programe Astrometrica pri astrometrii komét a asteoridov.



Porovnanie - klasický gamepad a minigamepad pre hranie hier na mobile s Androidom, funguje aj s Win7.Klasický potrebuje na napájanie 2ks.AA batérií, malý biely má batériu pevne vstavanú, vydrží min 8 hod. a nabíja sa cez priložený usb kabel.




.

Žiadne komentáre: