Na zimnej oblohe tento rok nenájdeme kométu, ktorá by upútala na prvý pohľad oko pozorovateľa, dokonca na vyhľadanie tej najjasnejšej nebude postačovať ani trieder a budeme musieť použiť aspoň 10 cm ďalekohľad. Ostatné vlasatice sú ešte slabšie a na vizuálne pozorovanie snáď vystačíme s priemerom väčším ako 15 cm.Pri sledovaní týchto objektov ccd technikou bude postačovať aj 10 cm ďalekohľad, samozrejme ak svetelné znečistenie neprežiari celú oblohu, čo v tomto vianočnom období nie je ničím výnimočným - svetelné reklamy sú takmer všade a na všetko, doslova vygumujú nočné nebo a zostane z neho iba fádna, šedá, prežiarená plocha.
Najjasnejšou kométou v súčasnosti je C/2017 O1 (ASASSN). Do konca decembra ju nájdeme na večernej oblohe v súhvezdí Céfea, iba 3.5° od Polárky vo veľmi dobrej polohe na pozorovanie.Jej jasnosť je okolo 10 mag. a vo vizuálnom dosahu aspoň 10 cm ďalekohľadu.
Kométa C/2016 R2 (PanSTARRS) sa pohybuje na rozhraní súhvezdí Orión a Býk, je viditeľná po celú noc.Magnitúda objektu osciluje okolo hodnoty 11 mag. a ostane rovnaká do konca mesiaca.15 cm ďalekohľad by mohol dostačovať k vyhľadaniu tejto kométy na oblohe.
Pod hlavou Hydry nájdeme nedávno objavenú kométu C/2017 T1 (Heinze), v súčasnosti je to teleskopický objekt s jasnosťou okolo 14 mag, ktorý sa presunie v decembri z Hydry do Raka.Koncom decembra by mohla zjasniť na 10 - 11 mag. pretože sa približuje k našej Zemi a začiatkom januára budúceho roku vzdialenosť oboch telies dosiahne 0.22 AU.Večer 21. decembra bude kométa prechádzať 2° západne od otvorenej hviezdokopy M67, 25. decembra nájdeme C/2017 T1 (Heinze) blízko jednej z najznámejších hviezdokôp na oblohe - M44 Jasličky, vzdialenosť pri najväčšom priblížení sa bude pohybovať okolo 2°.
Kométa s exotickým názvom 62P (Tsuchinshan) sa pohybuje súhvezdím Panny a jej jasnosť dosahuje 11 mag.Je to krátko periodická kométa s obežnou dobou 6.63 roka, objavená bola 1. januára 1965 na observatóriu Purpurová hora - Tsuchinshan v Číne.Tento objekt sa presúva priamo cez kopu galaxií v Panne a na spoľahlivú identifikáciu kométy bude potrebná presná mapa, pretože súčasný vzhľad kométy pripomína tvar galaxie, prezradiť ju môže aj jej vlastný pohyb 1.6´´/1´.
Na rannej oblohe v súhvezdí Panny nájdeme ešte jednu teleskopickú kométu - 24P(Schaumasse).Pohybuje sa vo východnej časti tohto súhvezdia bohatého na galaxie a jej jasnosť dosahuje 11 mag., ktorú si udrží celý december.Je to krátkoperiodický objekt s obežnou dobou 7.1 roka.
Na decembrovej oblohe môžeme sledovať ešte dve telesá, ktoré maju niečo spoločné s kométami - občas tvoria chvosty.Je to 3200 Phaethon, ktorého jasnosť dosiahne v najbližších dňoch 10 mag. a 60558 Echeclus, ktorý prechádza v súčasnosti fázou outburstu a jeho jasnosť sa zvýšila z hodnoty 18mag. na takmer 13 mag.
NASA JPL
17. decembra 2017 sa na vzdialenosť 3.83 LD - (1LD = 384 401 km) priblíži veľmi zaujímavý objekt, asteroid 2017 VT14 z ktorého sa môže stať kométa.Je ho dráha skutočne pripomína dráhu kométy z Jupiterovej rodiny,Tisserandov parameter pre toto teleso je 2.6 a hodnota 2 < Tj < 3 je určujúca práve pre členov tejto skupiny.Ak bolo alebo ešte je skutočne toto teleso kométa s veľkou pravdepodobnosťou môže byť materským telesom meteorického roja s ktorým sa podľa výpočtov L.Neslušana a kol. sa Zem stretne dnes v noci z 13. na 14. decembra.Radiant roja sa nachádza v súhvezdí Pegasa. Ako povedal Denis Denisenko, aktivita tohto potencionálneho meteorického roja bude vzhľadom na veľkosť materského telesa ~ 80 m malá, ale ak sa u 2017 VT14 potvrdí kometárna aktivita mohol by sa tento objekt stať kométou s dosiaľ najmenšou vzdialenosťou pri priblížení k našej planéte v novodobých dejinách.
Mapky sú zhotovené v programe Skychart a ukazujú polohy objektov pre každý deň, C/2016 R2 a C/2017 O1 pre 20h seč, C/2017 T1 pre 23h seč, 62P pre 2h seč, 24P pre 3h seč.
Presné efemeridy doporučujem zistiť na https://www.minorplanetcenter.net/iau/MPEph/MPEph.html
<
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára