utorok, júla 10, 2018

Chvost hada, štít a strelec.8. júla 2018, Canon 450Da, Biometar 2,8/80 cl. 4. 23h20m seč, 12x480s. 800 ASA


 Táto časť letnej oblohy patrí medzi zaujímavejšie oblasti vhodné na pozorovanie počas letných nocí.Tvorí  trojmedzie medzi severnou časťou Strelca a južnými časťami súhvezdí Štít a Chvost hada. Pohľad aj voľným okom na tmavej oblohe nám ukáže striedajúce sa tmavšie a svetlejšie časti Mliečnej dráhy, ktorá je v tomto regióne veľmi výrazná.Jednou z najznámejších  oblastí v tejto časti nočnej oblohy  je otvorená hviezdokopa ponorená do hmloviny známa v Messierovom katalógu pod označením M16.Aj voľným okom môžeme pozorovať svetlú škvrnu na oblohe, ktorá začne mať pevnejšie kontúry ak použijeme ďalekohľad, snímka fotoaparátom odhalí skutočnú krásu hmloviny, ktorá svojím tvarom evokuje letiaceho vtáka - z toho pochádza aj jej ďalšie pomenovanie  - Orlia hmlovina.
M16 obsahuje celý rad známych útvarov, asi najpopulárnejšie sú tzv. Stĺpy stvorenia - a ich už  ikonickú fotografiu s Hublovho ďalekohľadu pozná každý nadšenec astronómie.
Jej deklinácia je  -14°, takže ide o objekt nachádzajúci sa na južnej oblohe ale ešte relatívne dobre pozorovateľný aj z naších zemepisných šírok.
Celkovo je táto oblasť  bohatá na deep sky objekty rôzneho druhu a veľmi vďačný cieľ kamier  všetkých astrofotografov.8. júla 2018, Canon 450Da, Biometar 2,8/80 cl. 4. 22h31m seč, 5x480s. 800 ASA 

Známa periodická kométa 21P/Giacobini-Zinner prechádza na oblohe neďaleko známej hmloviny IC 1396. Jasnosť kométy sa pohybuje okolo 11 mag. a je to zaujímavý cieľ pre vizuálne pozorovanie vo väčších ďalekohľadoch. Koncom augusta a začiatkom septembra budeme môcť sledovať tento  objekt dúfajme aj v malých ďalekohľadoch a triédroch.


Kométa C/2017 S3(PANSTARRS), ktorá prekonala začiatkom júla outburst a jej jasnosť sa zväčšila na 9 mag. už pomaly slabne , v súčasnosti je na hranici   ~ 10 mag.Známa guľová hviezdokopa M15 známa  skôr z jesennej oblohy je nad ránom už vysoko nad obzorom.
Žiadne komentáre: