nedeľa, októbra 11, 2020

Kométa C/2020 M3 (ATLAS) , zjasnenie kométy 156P/Russell-LINEAR

 


                                                                                                             NASA JPL

 C/2020 M3 (ATLAS) bola  prvý krát pozorovaná na observatóriu ATLAS-MLO, Mauna Loa 27. júna 2020, bola zaradená medzi NEO kandidátov, až neskoršie pozorovania potvrdili kometárnu aktivitu. Kométa sa v súčasnosti nachádza na južnej oblohe, jej  deklinácia ~ -27°, v súhvezdí Eridanus a  jasnosť sa pohybuje okolo 8 - 9 mag.Perihéliom prejde kométa 25. októbra 2020.

Pozorovacie podmienky sa budú zlepšovať, kométa sa presúva  severným smerom cez súhvezdie Zajac, kde sa bude nachádzať v októbri s jasnosťou okolo 8 mag. Začiatkom novembra vstúpi do súhvezdia Orión, tu sa bude pohybovať až do druhej dekády mesiaca a jasnosť bude možno atakovať hranicu 7 mag.                                                                                       156P/Russell-LINEAR

                                                                                      NASA JPL


Kométa 156P/Russell-LINEAR je členom Jupiterovej rodiny komét, jej obeh okolo Slnka trvá 6.44 roka, perihéliom prejde 17. novenbra 2020.Jej jasnosť sa bude pohybovať počas októbra a novembra okolo 12 - 13 mag. Nachádza sa v súhvezdí Sochár, odkiaľ sa presunie v druhej októbrovej dekáde do Vodnára.

 


 

 Žiadne komentáre: