nedeľa, novembra 26, 2017

3200 Phaethon

 V slnečnej sústave sa pohybuje veľké množstvo rôznych telies, niektoré v mrazivých hlbinách na samých hraniciach nášho systému, dokonca na únikovej dráhe z gravitačnej pasce Slnka.Nedávno objavený prvý známy medzihviezdny tulák 1I/2017 U1 (OUMUAMUA) je práve takýmto objektom.Jeho meno pochádza z havajskej mytológie - oumuamua znamená posol z minulosti a havajskej preto, lebo ďalekohľad PanSTARRS, cez ktorý bol tento unikátny objekt objavený  sídli  na Havajských ostrovoch.
V decembri - presnejšie 16. XII. sa k našej domovskej planéte priblíži trochu odlišný typ telesa ale taktiež tak trochu zahalené tajomstvom - 3200 (Phaethon).Vzdialenosť medzi  objektmi dosiahne 0.069 AU = 10.3 milióna km a to nám dovolí pozorovať tento objekt s relatívne malým priemerom - okolo 5 km,  aj ďalekohľadmi s menším priemerom.
Krátky pohľad do histórie - 11. októbra 1983 družica IRAS objavila nové teleso obiehajúce Slnko, mimochodom bolo to prvý krát v histórii, keď satelit na obežnej dráhe okolo Zeme našiel nový objekt.Dostal dočasné pomenovanie 1983 TB, ktoré sa o dva roky po spresnení dráhy a elementov rozšírilo o číselné a menné označenie 3200 (Phaethon).Meno pochádza z gréckej mytológie, Phaethon bol synom boha slnka Hélia.Charakter obežnej dráhy radí tento objekt k asteroidom Apollo, spektrálne analýzy prezradzujúce niečo o chemickom zložení telesa zasa do rodiny asteroidov Pallas - tá vznikla pri kolízii tejto planétky z iným telesom a Phaeton je práve jedným z jej pozostatkov.
Dráha asteroidu (3200) Phaethon je veľmi excentrická, jej veľká poloos meria 1.27 AU.V aféliu sa dostane od Slnka na vzdialenosť 2.4 AU, naopak v perihéliu sa priblíži 0.14 AU - čo je menej ako polovica vzdialenosti planéty Merkúr od našej centrálnej hviezdy.Vtedy sa povrch Phaethonu rozpáli na neuveriteľných 750° C.Družice NASA  - STEREO, ktoré sa venujú pozorovaniam  aktivity Slnka  zaregistrovali v tejto dobe dokonca prachový chvost tohto telesa.Preto sa niekedy hovorí Phaethonu aj  ,, kamenná kométa" .
Dlhú dobu nebolo známe materské teleso známeho meteorického roja Geminidy, a práve dráhové elementy tohto telesa dali odpoveď na túto otázku - je to práve (3200) Phaethon. Zatiaľ nie je celkom jasné ako sa doplňa materiál roja, či je to pozostatok  možnej kometárnej aktivity, prípadne defragmentácie objektu pri zrážke z iným telesom v minulosti.Každý rok v decembri s maximom okolo 14.XII  s počtom okolo 100 meteorov za hodinu môžeme sledovať toto úchvatné nebeské predstavenie.Zaujímavé je že prvé zmienky o tejto astronomickej udalosti sú až z roku 1862, iné meteorické roje sú známe už oveľa dlhšie.

1. decembra sa bude jasnosť Phaethonu pohybovať nad hranicou 14 mag a mal by sa dať pozorovať aj menej náročnou technikou.Nájdeme ho vysoko na severnej oblohe v súhvezdí Povozníka , kde sa bude pohybovať až do 11. decembra.Magnitúda asteroidu vzrastie na 11,4 a vlastný pohyb 11´´/1´.
12. decembra večer bude teleso už v Perzeovi  zostane v ňom do 14. decembra, jasnosť telesa dosiahne 10,8 mag a vlastný pohyb 24´´/1´.
15. decembra prekročí jasnosť asteroidu 10.7 mag , vlastný pohyb 31´´/1´ čo bude  maximumálna magnitúda pri tohtoročnom priblížení.V tom čase môžeme sledovať Phaethon v Androméde blízko hviezdy Mirach.


Asteroid sa začal pohybovať južným smerom a pozorovacie podmienky sa postupne zhoršujú,
17. decembra večer  nájdeme objekt v Pegasovi a tu zostane do 19. decembra, magnitúda 11.7 mag, po 21. decembri bude vyššia ako 13 mag., postupne bude prechádzať Rybami a Kozorožcom a začne zapadať už v skorých večerných hodinách.


Pri svojom putovaní oblohou sa bude asteroid presúvať okolo zaujímavých objektov, tie môžu byť nápomocné aj pri samotnej identifikácii telesa.
1. decembra na večernej oblohe sa bude Phaethon nachádzať 2° južne od otvorenej hviezdokopy NGC 2281 v Povozníkovy.


3. decembra je Mesiac v splne a jeho svetlo bude rušiť pozorovanie asteroidu na oblohe, avšak jasnosť Phaethonu bude dosť vysoká na to aby sa dal sledovať aj menšími ďalekohľadmi v spojení so CCD technikou.10. decembra večer sa bude objekt pohybovať okolo 2° južne od najjasnejšej hviezdy v súhvezdí Povozníka - Capella.14. decembra vo večerných hodinách - okolo 18 30 seč. bude toto zaujímavé teleso prechádzať najjužnejšími časťami jasnej otvorenej hviezdokopy M34 v Perzeovy.Jasnosť asteoridu sa bude pohybovať okolo 10.7 mag, vlastný pohyb 29´´/1´. Ten bude relatívne vysoký a umožní  sledovať pohyb objektu priamo v okulári ďalekohľadu, prípadne obrazovke počítača pri pozorovaní CCD kamerou.Mesiac bude už po tretej štvrti a nebude rušiť pozorovanie.


Až budeme v strede decembra pozorovať ,,padajúce hviezdy" lietajúce zo súhvezdia Blížencov, môžeme  na vlastné oči sledovať zánik častíc pochádzajúcich z (3200) Phaethonu, telesa s rodokmeňom siahajúcim k planétke PALLAS a chovaním na pomedzí asteoridu a kométy.Samozrejme ak to počasie dovolí......

Mapky boli zhotovené v programe GUIDE 9 a Cartes du ciel - SkyCharts, presné efemeridy doporučujem vypočítať na stránkach - 
http://www.minorplanetcenter.net/iau/MPEph/MPEph.html


 

Žiadne komentáre: