streda, septembra 28, 2011

Letné metamorfózy


Leto nám pomaly pomaly ale isto končí a na oblohe začínajú mať prevahu jesenné súhvezdia.Noc z 27. na 28. IX. nebola príliš naklonená pozorovaniu deep sky objektov vzhľadom na blížiacu sa oblačnosť, ale aj tak ma to neodradilo a pokúsil som sa o fotografiu jedného známeho objektu zo súhvezdia Cassiopeia  NGC 281 - Pacman.Výsledná fotografia je kombináciou 20 x 480s. expozícií ďalekohľadom ED 80/600 s rovnačom 0,85.Fotoaparát Canon 450 Da s Clip UVIR filtrom, 800 ASA.Pointované kamerou QHY-5 s fotoobjektívom 3,5/200.Žiaľ v pláne som mal viac expozícií a k ránu som chcel pozrieť kométu 45 P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, ktorá je viditeľná na rannej oblohe ale prichádzajúca oblačnosť plány prekazila.


Menej známym ale zujímavým objektom je NGC 6820 - otvorená hviezdokopa zahalená do hmloviny.Tá je popretkávaná jemným pradivom tmavých hmlovín v zaujímavej oblasti mliečnej dráhy.Výsledok je kombinácia 18 x 480 s. expozícií s rovnakou technikou ako u Pacmana  z 23. na 24. IX.


Veľmi zaujímavým objektom neskoroletnej oblohy je otvorená hviezdokopa M11 v súhvezdí Štítu.Tento hustý a kompaktný útvar sa nachádza v dramaticky sa meniacich oblastiach mliečnej dráhy s jemnou štruktúrou tmavých hmlovín.Dostupný v ďalekohľadoch všetkých veľkostí, večšie priemery ukážu husté jadro tejto hviezdokopy ktorej tvar evokuje u niektorých pozorovateľov letiace husi - žeby koniec leta a následné sťahovanie na juh?Osobne som párkrát zažil podobnú situaciu, keď z tmavej hviezdnej oblohy sa rinul gagot letiacich husí - veľmi emotívny zážitok.Táto fotografia vznikla večer 25.IX. a je výsledok  9 x 480 s. exp.

Nesmiem zabudnúť na stálicu letnej oblohy kométu  Garradd, jasnosť nám začala stagnovať ale to je dôsledok jej geometrie.Je to dostupný objekt pre všetky druhy ďalekohľadov, výhodou je použiť prístroj väčším zorným poľom.Ako som už spomenul, na rannej oblohe sa nachádza ďalšia jasná kométa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková s československým rodokmeňom.

Žiadne komentáre: