sobota, augusta 27, 2005

Kométy


Tieto telesá preháňajúce sa slnečnou
sústavou sú skutočnou ozdobou oblohy,samozrejme ak sa vyskytnú
na správnom mieste a v správny čas.
Nie vždy sa optimistická predpoveď stane
skutočnosťou.Kométy mi svojim
správaním občas pripomínajú ženy,sú prosto
nevypočitateľné. Prvú kométu som pozoroval v roku 1986 a to hneď tú
najslávnejšiu -Halleyovu.
Bolo to na jar a pamätám si na tú zvláštnu atmosféru,ktorá ma vtedy
celého pohltila.Studená aprílová noc a nad južným obzorom v súhvezdí Pohár decentná dáma zo závojom,nie príliš vyzývavá ale ani žiadna šedá myška.Ticho a tma,noc a samota,efemérne svetlo rinúce sa z obláčika pomaly sa pohybujúceho sa hĺbkou nekonečna.Ešte pár pohľadov a zbohom madam-možno sa ešte niekedy uvidíme.

Raz darmo - bolo to po prvý krát a na to sa nezabúda. Po odchode Miss Halley zo scény sa na oblohe dlhšiu dlhšiu dobu neobjavila jasnejšia kométa,našťastie tento stav nebol patový a potom prišli ďalšie dámy,spomeniem iba niektoré - Levy,Austin,Swift-Tuttle,Brewington,Hyakutake,Hale-Bopp,Ikeya-Tsang a nedávno Machholz.
Hyakutake mala úžasne dlhý chvost,Hale-Bopp sa promenádovala po oblohe dlhý čas a neustále menila svoje róby.Keď si spomeniem na úžasný farebný kontrast jej plazmového a prachového chvosta,,,,,,namiešať takéto farby - to je umenie.

Fotografie sú zhotovené na film Konica VX 400,objektívy 2/58,4/300,4/135.

Prekvapenie prelomu rokov 2004/2005 kométa Machholz na mňa veľmi zapôsobila svojou
jasnosťou,zmenami kómy a jasnosti.Zkrátka chovala sa ako pravá kométa.Možno že zimné počasie odradilo niektorých pozorovateľov,avšak ak ste odolali, pohľad na hmlistú hviezdičku zahalenú s jemným vkusom do prízračného závoja vynahradil všetky strasti Perinbaby.

Jej decentný pohyb baletky okolo Plejád bol
úžasný.Širokoúhlá fotografia bola zhotovená
objektívom 4/20,detail 4/150.

Žiadne komentáre: